Politico: Új alkotmányt írna Magyar Péter, és eltávolítaná az Orbán-korszak kulcsszereplőit

Köztér 2026. 06. 23. 14:05
3 perc olvasás 248 megtekintés

A Politico beszámolója szerint Magyar Péter miniszterelnök hétfőn ismertette reformterveit, amelyek részeként új alkotmány készülne, és több, Viktor Orbán korábbi kormányzása alatt kinevezett vezető tisztségviselőt is eltávolítanának, köztük Sulyok Tamás köztársasági elnököt. A cikk teljes szövege angol nyelven itt érhető el.

Magyar közel egyórás parlamenti beszédében meghirdette a „Tisztítótűz műveletet”, amelynek célja az általa „Orbán-maffiának” nevezett rendszer felszámolása. A javasolt reformok Sulyok mellett érinthetik a Kúria elnökét és több jelenlegi alkotmánybírót is. A miniszterelnök azt is bejelentette, hogy kormánya szeptemberben megkezdi egy új alkotmány kidolgozását.

„Felszabadítjuk az országunkat a gazdasági és politikai maffiától” – mondta Magyar, hozzátéve, hogy ezt tekinti legfontosabb feladatának.

Az alkotmánymódosítás újabb lépés a Magyar és Sulyok közötti konfliktusban. A Tisza Párt áprilisban elsöprő parlamenti többséget szerzett azzal a felhatalmazással, hogy lezárja az Orbán-korszakot. Magyar már a választás éjszakáján megígérte Sulyok eltávolítását, az államfő azonban azóta jelezte, hogy nem mond le, és jogi eszközökkel próbál hivatalban maradni.

Magyar szerint Sulyok nemcsak képtelen vagy nem hajlandó megakadályozni egy alkotmányos puccsot, hanem maga kezdeményezett ilyet. Sulyok a múlt héten a Politicónak azt mondta, a követelés „alkotmányos válságot” váltott ki.

A kormány online felületet nyitott a jogszabállyal kapcsolatos társadalmi visszajelzések gyűjtésére, amely június 27-ig marad nyitva, így a módosítás várhatóan addig nem kerül szavazásra.

Magyar emellett visszahozná az alkotmánybírók 70 éves kötelező nyugdíjkorhatárát, 12 éves mandátumkorlátot vezetne be a képviselőknek, és létrehozná a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatalt a korrupció üldözésére.