Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

„Az ukránok is békére vágynak és hogy hagyják békén őket” – kárpátaljaiak a háborúról

A KözTér KözBeszéd című műsorának vendégei Tarpai Viktória színésznő, a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház társulatának a tagja és K. Debreceni Mihály kárpátaljai televíziós újságíró, akik a kárpátaljai magyarság helyzetéről, küzdelmeiről adnak hiteles képet.

A Kárpátalján élő magyar közösség helyzete az orosz-ukrán háború kitörése óta jelentősen romlott, mind demográfiai, mind társadalmi és kulturális szempontból. A beszélgetés során megismerhetjük a kárpátaljai lét nehézségeit. Vendégeink éppúgy, mint korábban a háború évei alatt is a magyar kulturális egység és a nemzeti összetartozás, a kárpátaljai multikulturális közegben az egymás tiszteletének fontosságát hangsúlyozzák.

Tarpai Viktória kitér arra, hogy egy-két alkalommal Fidesz bérencnek titulálták, amire ő csak úgy reagált

legelsősorban nemzeti érzelmű magyar ember vagyok, de ha teneked így tetszik, akkor legyen ez.

Álláspontja szerint az emberi kapcsolatok nem válhatnak a politika áldozatává.

Miért kellene nekem összevesznem valakivel azért, mert most a világ fordult egyet és így alakult a helyzet

– teszi fel a kérdést. K. Debreceni Mihály szerint, a kárpátaljai magyarok nemzeti érzelmű emberek, akik szovjetrendszer idején „egymásba ölelkezve” igyekeztek túlélni a borzalmakat. A rendszerváltást követően is ez volt a legfontosabb a közösség számára.

Jött a magyar igazolvány, jött a kettős állampolgársági törvény

– mondja és megjegyzi a többi párt is segíthetett volna ebben.

Egyikük sem lát esélyt arra, hogy ha egy éven belül véget érne a háború Zelenszkij Ukrajna elnöke maradhatna. 2019-ben gyakorlatilag mindenki Zelenszkijre szavazott, bár szerinte „ha egy kecskét indítottak volna el Petro Porosenko akkori elnökkel szemben, akkor a kecske nyerte volna a választást” – jegyzi meg K. Debreceni Mihály.

Ukrajna Uniós csatlakozásával kapcsoltban az újságíró kifejti: az ukránok az elmúlt több mint tíz évben hittek abban, hogy a 2014-es „úgymond népfelkelés” után az európai integrációs folyamat komoly lendületet vesz majd.

Kormányok jöttek, kormányok mentek, és valahogy nem történt meg az a fajta jogharmonizáció, amit most erőszakosan le akarnak nyomni totálisan az ukránok torkán.

– emeli ki K. Debreceni Mihály. Úgy gondolja, „ha ez a munka korábban elkezdődik és nemcsak arról szólt volna, hogy kik a nép ellenségei, kiket kell a kisebbségi létből elnyomni”, akkor sokkal, de sokkal, nagyobb sikerrel járt volna Ukrajna, meg a kijevi vezetés az egész integrációt illetően.

Szerinte

Az ukrán emberek nem arra vágynak, hogy különböző nemzetközi szervezeteknek, blokkoknak legyenek a tagjai -, hanem arra, hogy béke legyen és hagyja őket mindenki békén. De mindenki.

– összegzi K. Debreceni Mihály.

Az interjú során szó esik még, hogy milyen élethelyzetben érte őket a háború kitörésének napja, továbbá a nyelvtörvény hátrányairól, a provokátorokról, a kárpátaljai magyarság fogyásáról, a kulturális identitás megőrzéséről.

the Kick-ass Multipurpose WordPress Theme

© 2025 Kicker. All Rights Reserved.