A mai ellenzéki közhangulat megszabadulást vár az Orbán-rendszertől – így összegzi a Tisza kizárólagos támogatására buzdító hangokat Majtényi László, az ORTT egykori elnöke, adatvédelmi biztos. Szerinte a társadalom plurális rendszerre vágyik, és ezt az sem írja felül, hogy az elmúlt években a DK, az MSZP vagy éppen a Momentum hibát hibára halmozott.
Nem mondom, hogy politikai szélsőjobbra feltétlenül szükség lenne, de minden jelenlévő társadalom-lélektani igényt ki kell elégíteni a pártrendszernek
– fogalmazza meg álláspontját a jogász. Problematikusnak látja azt, ha például a zöldek, a szocialisták, vagy a kereszténydemokraták parlamenten kívül rekednének.
Majtényi László önmagát szabadságszerető embernek tartja, szerinte a demokratikus intézményrendszer fontos alapértéke a sokszínűség. Semmiképpen nem tud azzal az eshetőséggel azonosulni, hogy kétosztatúvá válik a honi politika. Mint mondja, egészen biztos abban, nem lenne szerencsés, ha stabilan egy olyan rendszer alakulna ki, amelyikben van egy Tisza és egy Fidesz, vagy – ahogy fogalmaz – adott esetben egy „post-Fidesz” politikai formáció. Mi több, „a magyar politikai kultúrában a kétpártrendszert borzasztó veszélyesnek” tartja. Reményei szerint egy kormányváltás esetén a jelenleginél jobb lesz a helyzet, de nem zárja ki, hogy rosszabb is lehet.
Közbeszéd, közszolgálati média, internet
Majtényi László véleménye szerint a közmédia még a balliberális kormányok ideje alatt sem volt igazán megfelelő, mivel akkor is érzékelhető volt a kormánypártok túlsúlya. Abból a szempontból viszont közmédiaként működött, hogy a különböző kérdésekben az ellenzék véleményét is megjelenítette. Ideálisnak azt tartaná, ha fele-fele lenne a megszólalások aránya.
Megítélése szerint az egyre radikálisabbá váló közbeszédért a hatalmon lévők felelőssége mindig nagyobb, mint a hatalmon kívülieké. Azt pedig, ami az interneten és a közösségi médiában folyik, olyan problémának véli, amire a világon sehol, senki nem találja a megoldást. Szavai szerint korábban voltak olyan nagy társadalmi tekintélyek, véleményvezérek, újságok, akik, és amik a társadalom számára hitelesek voltak.
A jelenlegi fórumok által mediatizált világban lassan elkoptak a tekintélyek.
Úgy áramlik mindenki véleménye, mint eddig soha, de nincsenek igazodási pontot adó információk, vélemények.
A beszélgetésből kiderül az is, baráti kapcsolata volt-e Soros Györggyel, hogyan ítéli meg a civil szervezetek, médiumok, különböző intézetek külföldi támogatását. Pályafutása során hogyan jutott el a tengerjogtól az alkotmányjog, az ombudsman intézményéig.
Semmi nincs, ami ne érdemelne kritikát
– hangzik válasza arra a kérdésre, van-e bármi, amiben még kritika nélkül tud hinni.