„Még egy hétig vagyok a Humán Reprodukciós Igazgatóság vezetője”
– jelentette be a Köztér YouTube csatorna Közbeszéd című műsorának felvételén Vesztergom Dóra, a Humánreprodukciós Igazgatóság vezetője. A pénteken este 19 órakor adásba kerülő talkshowban a szülész-nőgyógyász, endokrinológus, meddőségi Specialista, IVF szakorvos nyíltan válaszol a műsorvezető Kurucz Dániel valamennyi kérdésére, amelyek lemondásának hátterét igyekeznek feltárni.
Elmondása szerint a rábízott feladat elvállalásának első percétől kezdve úgy gondolta, hogy a mögötte állócsapattal „iszonyat sok energiával” meg tudják az állami kézbe vett meddőség megelőzésére és kezelésére hivatott rendszert változtatni. Az elmúlt három évben időarányosan sikerült megvalósítani azokat a célokat, amiket maguk elé tűztek. Megtörtént az ellátórendszer alapjainak lerakása, intézményeinek bővítése, finanszírozásának kialakítása, létrejött az eredményességet láthatóvá tevő egységes adatgyűjtés, elindul a korábban Magyarországon nem létező reproduktív endokrinológusképzés, és ami a legfontosabb a kezelések nyomán a nemzetközileg meghatározott kumulatív élveszületési ráta a korábbi 18.5 százalékról idén 20,5, jövőre a tervek szerint 24,5 százalékra nő. Szavai szerint: „rengeteg jogszabályt megváltoztattunk, és tudnék beszélni arról, hogy most miért lett jobb a pácienseknek”.
A meddőség problémája Magyarországon is nagyon sokakat érint, „20 évvel ezelőtt minden nyolcadik nő volt gyermektelen, most már azt látjuk, hogy minden harmadik” – mondja a szakember.
Szerinte a nagy számok ellenére „itthon hiányos az iskolában annak az oktatása, hogy mit tudunk tenni azért, hogyha később gyermeket szeretnénk, a magyar oktatásban alapvetően arra fókuszálunk, hogy hogyan ne legyen gyerek”. Állítását igazolandó beszámol az egyik legutóbbi reprezentatív, kétezer főn elvégzett felmérésükre is, amelyből az derült ki, hogy a válaszadó nők 10 százaléka nincs tisztában azzal, hogy esetükben a reproduktív kor vége az 45 éves korra tehető. Ugyanis többen nyilatkoztak úgy, hogy első gyermekül világrahozatalát 40 év felett tervezik. Éppen ezért az általa vezetett igazgatóság szakemberek és influencerek bevonásával idén is megtartja a Termékenységtudatosság Hete nevet viselő, a Z generációt és egyetemistákat megcélzó programját, ami hasznos információkat nyújt a női meddőség és férfi termékenység lehetséges okairól, kezelésének lehetőségeiről.
Vesztergom Dóra részletesen mesél a meddőségellátásban a hazai és külföldi kezelések, szolgáltatások azonosságairól és különbségeiről, nem tér ki a petesejt donációra, a preimplantációs genetikai szűrővizsgálatok kiszélesítésének hiányára és tabu témának számító béranyaságra, a volt köztársasági elnök, Novák Katalinhoz fűződő rokoni kapcsolat miatti támadásokra vonatkozó kérdések elől sem. „Egyszerűbb lett volna, hogyha nem lett volna a sógornőm, mert ez alapján én úgy futottam, mint egy olyan ember, aki nem is szakember, és ezt próbálták az újságok bebizonyítani, hogy sőt, most legutóbb még azt kérdőjelezték meg, hogy van-e szakvizsgám”- mondja.
Elmagyarázza azt is, hogy mivel a 18 és a 40 éves kor közötti nők száma folyamatosan csökken, így annak ellenére, hogy emelkedik a születési ráta a jövőben is egyre kevesebb gyerek fog születni. Úgy véli, a népességfogyás megállíthatatlan, de valamiféle egyensúlyi helyzet fenntartására kell törekedni, ebben pedig a döbbenetesen sokakat érintő meddőség kezelése is fontos szerepet játszik.
A teljes interjú itt tekinthető meg (a címben kiemelt rész 4:04-nél hangzik el):
Podcast verzió (Spotify):
Csatornánk a gyermekáldás elmaradásáról egy 3 részes dokumentumfilmet készített, melyek itt érhetőek el: