Az internet, a közösségi felületek térhódításával a kommunikációs terek módosultak, de a hírfogyasztási szokások az elmúlt évtizedekben lényegében nem változtak.
A KözBeszéd adásában Pelyach Gergely újságíró felidézte, hogy még a liberális világ igazodási pontjai is – mint Kereszty András vagy Medgyessy Gusztáv – már 30 éve elmondták, hogy amikor egy olvasó a kezébe vesz egy lapot, nem kizárólag az “igazságot” akarja benne olvasni, hanem a saját véleményét akarja megerősítve látni. A Hír TV korábbi főszerkesztője szerint ugyanakkor nem is baj, hogy egy-egy médiumnak van felvállalt és képviselt szellemisége. Az értékvesztettség, értéksemlegesség álcája sokkal álságosabb.
A pénteken 19 órakor adásba kerülő vitaműsorban Pelyach Gergely Szalay Dániellel, a Media1 alapító főszerkesztőjével ütközteti véleményét a magyar sajtó helyzetéről, a társadalmi felelősségvállalásról, a kritikus gondolkodásmódról, a hírek hitelességéről.
A vitában a “propaganda” témája is terítékre került. Pelyach Gergely megítélése szerint a jobb oldali újságíróknak esélyük sincs megszabadulni ettől a stigmától. Mint ahogyan az sem áll módjukban, hogy a szót legalább valós értelmezési tartományába visszatereljék.
Aki először rásütötte a másikra a bélyeget, onnantól kezdve annak a hitbizománya, hogy propagandistázzon.
Annak, aki kíváncsi rá, hogy mi is a propaganda, Pelyach Gergely azt tanácsolja, sétáljon be a Szabó Ervin könyvtárba, kérje ki a Szabad Nép néhány példányát és olvasgasson egy fél órát.
Szalay Dániel úgy gondolja, ez nem politikai hovatartozás kérdése. A maga részéről propaganda kategóriájába sorolja azt is, ha egy médium újságírói annyira elvakultak, hogy a saját táborukhoz sorolható hírközlőnek nem teszik fel azokat a kritikus kérdéseket, amik az adott helyzetben szakmailag relevánsak vagy
annyira elborultan, fanatikusan gyűlölik az egész mostani rendszert
,hogy érzelmeiket a kérdéseik önmagukban, tartalmukban, megfogalmazásukban is tükrözik. Mindkét magatartás túlmutat a hitelességen.
Kapuőrök kapu nélkül:
A két főszerkesztő ellentétes véleményt fogalmaz meg a kormányszóvivő és a 24.hu újságírójának konfliktusát illetően. A Media1 főszerkesztője aggályosnak tartja, hogy kormányinfónak a szabályai sehol nincsenek leírva, és az sem tudható, egyáltalán milyen szempontok szerint dől el, hogy a tájékoztatón mely orgánumok vehetnek részt. Sérelmezi, hogy a Media1 részvételi kérelmét a kormányszóvivői iroda válaszra sem méltatta.
Pelyach Gergely úgy gondolja, az újságírók egy része kiprovokálja a konfliktushelyzetet. Szerinte a közlőnek és a kérdezőnek egyaránt érzékelnie kell, hogy ez a tájékozódási forma nem mélyinterjú készítésre szolgál. Emlékeztet arra, hogy a kormány heti rendszerességgel megtartott tájékoztatója korábban nem is létezett, és más országokban sincs ennek mindenhol hagyománya. Megjegyzi, a fővárosban Tarlós István főpolgármestersége idején bevezetett hasonló tájékoztatót Karácsony Gergely például azonnal megszüntette.
A vita során szót ejtettek az újságírók kapuőr szerepéről, a médiumok felelősségéről, a komment szabályok megváltoztatásáról. A két újságíró állást foglal abban a kérdésben is, hogy Magyarországon van-e sajtószabadság?