A “Mi folyik itt?!” adásában ezúttal Megyeri Jonatán rabbi, Sarnyai Gábor politológus és Pelyach Gergely újságíró értelmezte a közélet aktualitásait. III. Károly zenei ízlése és a félresikerült nőnapi üdvözlések mellett az adás kiemelt témája volt a magyar gazdaság állapota.
Megyeri Jonatán üdvözölte annak morális üzenetét, hogy az állam Magyarországon a családpolitikára fordít kiemelt figyelmet. A rabbi szerint annak ellenére, hogy vannak olyan gazdasági mutatók, amiben Magyarország „nem áll a legfényesebben,” mégis képes a kormány olyan nagy volumenű döntéseket hozni, mint a gyermekes anyák személyi jövedelemadójának elengedése, vagy a nyugdíjasokat érintő áfa-visszatérítés. Szerinte azt, hogy milyen társadalmi csoportok legyenek kedvezményezettek, sokféle módon meg lehetne állapítani, de morálisan helyes iránynak tartja, hogy a társadalom megmaradását, a jövő generációit biztosító családokat támogatja így az állam. A most bejelentett árrés-szabályozás kapcsán viszont szeretné megérni, hogy
egyszer valaminek ne csak nőjön, hanem tartósan csökkenjen is az ára.
Pelyach Gergely arra hívta fel a figyelmet, hogy a hangulatkeltő cikkekkel ellentétben idén sem lesz államcsőd, nem omlott össze a költségvetés, ezer milliárdok mennek a vállalkozásokhoz, az áremelkedés mértéke pedig sok termék esetében indokolatlan. Az újságíró kifejtette: minden év elején megjelennek ugyanazok a vészjósló írások a magyar költségvetési hiány aktuális állapotáról, de mégsem omlott össze egyszer sem – az elmúlt évek kihívásai ellenére – a gazdaság. Szerinte önmagában az is mutatja a magyarok munkájának eredményét és az ország erejét, hogy az elmúlt évek viharos világpolitikai eseményei ellenére Magyarország egyedülálló gazdasági innovációkat, családtámogatási rendszert, vagy éppen vállalkozás-támogató programokat tud fenntartani. Ez ugyanis nem magától értetődő, és a szomszédos országok nem is tudják ezt megtenni. Megjegyezte, hogy a családtámogatási rendszer ugyanakkor nem „gyerekgyár,” pusztán annak támogatása, hogy ha vannak olyan családok, ahol anyagi okai vannak a gyermekvállalás halogatásának, akkor ezeket az akadályokat a kormány igyekszik lebontani.
Sarnyai Gábor szintén a kkv-szektort érintő intézkedések kapcsán megjegyezte:
Ma már kényszer az automatizálás és digitalizálás a gazdaságban, mert a munkaerő lényegében elfogyott.
Szerinte a magyarok elutasítják a migrációnak minden formáját, így például a munkaerő-biztosítás érdekében érkező migránsokat is. A gazdasági kormányzat részéről viszont ő is nagy teljesítménynek tartja, hogy uniós források nélkül is fenn tud tartani olyan beruházásösztönző programokat, amelyek a vállalkozásokat segítik. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az egyes termékek – vagy akár szolgáltatások – ára nem csak Magyarországon központi kérdés. Szerinte egyes termékek fogyasztói árának összehasonlítása például Horvátország és Németország vagy Lengyelország és Spanyolország között szintén nem mutat kedvező képet a térség béli államok szempontjából.
Vendégeink kitértek az Albániában betiltandó TikTok ügyére, de a közösségi média felületeit érintő „komment-tiltásokról” is beszéltek. E téren egyetértettek korábbi adásaink Z-generációs résztvevőivel, akik az interneten terjedő, arctalan, irigységből és feszültségből fakadó gyalázkodást egyaránt elítélték.
Találkozzunk jövő hét kedden 19.00-kor ismét és derítsük ki a Z-generációs vendégeinkkel együtt újra, hogy „Mi folyik itt?!”
Nézd meg a teljes adást a KözTér YouTube-csatornáján: