Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

“Nem arról szól a menekültügy, hogy töltsük fel muszlimokkal Magyarországot.”

A magyar emberek nem rasszisták, nem véglények és nem elutasítóak

– mondja Schönberger Ádám, a Bánkitó Fesztivál alapító-szervezője a KözBeszédben. Ugyanakkor úgy látja, a menedékkérelmek megfelelő elbírálása után meg lehet adni a menekült státuszt azoknak, akik a hazájukból elmenekültek. A következő lépés lehet a társadalmi integráció.

Kettős mérce a Közel-Keleten?

Ha a palesztinok joga sérül, akkor a palesztinokért kell kiállni. Ha a zsidóké, akkor a zsidókért. De ha

a nemzetközi jogot nem tartják tiszteletben, az egy olyan világot fog eredményezni, amit a legdurvább káosz jellemez majd.

Mégis, ha egy állam annak a tudatában cselekszik, hogy a saját polgárait megvédje, és ehhez döntő bizonyítékai vannak, (ahogy ezt Izrael
állította az iráni bombázások előtt) akkor morális szinten van olyan helyzet, ahol felül kell bírálnia a jogot. Az viszont nem engedhető meg, hogy civilek haljanak meg ilyen összecsapásokban. Szerinte

nem tartozik az antiszemitizmussal szembeni zéró tolerancia körébe, hogy Izrael cselekedeteit kritikátlanul elfogadjuk.

Ez szerinte közvetve a migrációs politika megerősítésére is szolgál, aminek vannak érthető, de nem jól kidolgozott részei is.

Rá lehet beszélni a fiatalokat a közügyek követésére egy fesztiválon.

Minden fesztivál értéket közvetít, de a gazdasági vállalkozáson túl csak kevés felel meg annak, hogy együtt létezzen benne a kultúra, a társadalmi részvétel és a buli. Ezzel együtt a

sok nagy fesztiválból kiveszett a közösségi érzés.

A KözBeszéd legfrissebb adásában azt is körbejárták, hogy van-e létjogosultsága az ilyen típusú, független kulturális kezdeményezéseknek? Schönberger Ádám elismerte, hogy a Bánkitó Fesztivált is éveken keresztül támogatta a Nemzeti Kulturális Alap, de szerinte az államnak ezeket a rendezvényeket még jobban kellene segítenie.

Nem lehet nem reagálni a kisebbségek ügyére

A fesztiválszervező szerint ők alapvetően olyan programokat szerveztek, ami őket érdekli, még ha ez tudató módon egy szűkebb kört szólított is meg. Keresik is azokat a helyzeteket, ahol az emberek vitatkoznak egymással, legyen szó feminizmusról, LMBTQ-ügyről, kritikai teóriákról. Schönberger Ádám az elnyomás elleni kiállásként tekint a Pride-ra is, nem pedig kormányellenes megmozdulásként. Az ilyen támákról szerinte egy kulturális fesztiválnak is lehet és kell beszélnie.

A Bánkitó Fesztiválnak és a Magyar Szigetnek is jár(na) a támogatás.

Schönberger Ádám úgy véli, ha valaki kiáll az emberi jogokért, akkor mindig tudjon kiállni ezért! Ne legyen kettős mérce. Éppen ezért – az ideológiai távolság ellenére – ő is támogatná a más oldal által létrehozott fesztiválokat. Ha például a Magyar Sziget a magyar identitásról, a közösségiség megerősítéséről szólt volna, nem pedig a kirekesztésről, akkor támogatná, még ha a mögötte álló szervezetekkel személy szerint ő nem is szimpatizál.

A covid után nem tudtak talpra állni.

Schönberger Ádám úgy fogalmazott, a civil közösségi élményből a Bánkitó Fesztivál akkorára nőtt, hogy ezt anyagilag nem tudták követni. Arról ugyanis továbbra sem akartak lemondani, hogy

a legnagyobb kis fesztivál

maradjon, anyagi támogató nem állt mögöttük, és az eladandó jegyek számát sem akarták növelni. Ezért lesz az idei Bánkitó Fesztivál az utolsó.

the Kick-ass Multipurpose WordPress Theme

© 2025 Kicker. All Rights Reserved.