A “Mi folyik itt?!” legújabb adásában Pelyach Gergely újságíró, Kanász-Nagy Máté országgyűlési képviselő és Beke Károly kulturális szakember a közélet legfontosabb, legizgalmasabb kérdéseiről osztották meg véleményüket.
Az új vendég, Kanász-Nagy Máté bemutatkozott a nézőknek, a nap aktualitása jegyében kiemelte, hogy ma van a Föld napja. Ismert zöldpolitikusként néhány alapvető környezetvédelmi problémára hívta fel figyelmet.
Ferenc pápa húsvét hétfőn bekövetkezett halála után a világ figyelme a közelgő pápaválasztásra irányult. A nemzetközi sajtóban és szakértői körökben az esélyesnek tartott jelöltek között a magyar katolikus egyházfő, Erdő Péter bíboros neve is felmerült. Pelyach Gergely kifejtette, hívő ember nehezen veszi rá magát, hogy ezt a megközelítést alkalmazza, de kétségtelen, hogy az előző pápaválasztáskor is szóba került Erdő Péter neve, álláspontja szerint azok közül, akiket emlegetnek, sok szempontból ő felel meg legjobban a ki nem mondott kritériumoknak.
Beke Károly szerint legyen valaki istenfélő vagy istenben nem hívő ember, teljesen idegen és nem túl humánus erről kérdésről pár órával a pápa halála után fogadóirodákban tippelgetni. Álláspontja szerint sokkal inkább arról kellene beszélni még, hogy mit köszönhet neki az egyház, milyen egyházi vezető volt, milyen örökséget hagyott a világra.
Kanász-Nagy Máté hangsúlyozta, az elhunyt egyházfőt hagyatéka alapján, egyházi reformjai, gondolatisága miatt méltán lehet történelmi pápának nevezni. Szerinte hosszú ideig fognak rá emlékezni és gyakran fognak gondolataira hivatkozni, mondatait idézni.
A vendégek reagáltak arra a feltűnő jelenségre, hogy a közelmúltban egy budapesti panellakás 200 ezer forint híján 100 millió forintért cserélt gazdát a XI. kerületben. Ez az eset jól tükrözi a fővárosi ingatlanpiaci helyzetet, ahol a kereslet és az árak egyaránt folyamatosan emelkednek.
Beke Károly felhívta a figyelmet arra, hogy ez az a terület, ahol hiányzik az állami szabályozás, valamiféle beavatkozás, sokaknak nincsen lehetősége arra, hogy megvásároljanak egy ingatlant.
Aki ingatlant vesz, az matériát vesz, vagy egy életformát
– tette fel a kérdést Pelyach Gergely. Szerinte a városi lét egy olyan leképeződés, amiért hajlandók sokat fizetni az emberek.
Kanász-Nagy Máté saját társadalomtudományos elméletét fejtette ki arról, hogy a különböző generációk mit kaptak az államtól. Mint mondta, nagyszüleink, a biztos nyugdíjat, a szüleink a biztos lakhatásnak a lehetőségét. Az y generáció szabadságot, az utazás, a tanulás lehetőségét kapta.
Mindenki csinálja meg a maga szerencséjét, akinek sikerül, az majd tud venni önerőből lakást
– jegyezte meg. Az átlagjövedelemből talán nyugdíjas korára tudja összegyűjteni az ember egy lakás árát.
Pelyach Gergely viszont azon az az állásponton volt, hogy a jelen kormány több lehetőséget nyújt a családoknak, mint elődeink.
Egy nagy visszhangot kiváltó téma került a beszélgetés fókuszába, a magyar alaptörvény 15. módosítása, amely újra fellobbantotta az identitásról, tudományról és az emberi méltóságról szóló nézeteltéréseket. A jogalkotók az alaptörvénybe emelték a kijelentést, miszerint „az ember vagy férfi, vagy nő” De kérdés az, hogy egy ennyire összetett és érzékeny témát lehet-e ilyen egyszerűsítéssel kezelni? Léteznek interszex emberek, akik biológiailag nem sorolhatók be egyértelműen sem férfi-, sem női kategóriába.
Beke Károly szerint azt is beírhatták volna a jogalkotók, hogy valaki vagy hülye, vagy nem. Mindenesetre a kormány részéről ezt a lépést „nagyon komoly politikai deklarációnak” tartja.
Kanász-Nagy Máté felidézte a rossz hangulatú szavazást, „a momentumos kollégák csinálták a balhét vagy műbalhét”. Bár az alapgondolattal egyetért, „botcsinálta nyelvészként” szerinte a módosítást megfogalmazók komoly nyelvtani hibát vétettek, a „vagy” szó beemelésével ugyanis a módosítás választási lehetőséget sugall.
Pelyach Gergely egyetértett a képviselővel abban identitáspolitizálás zajlik, az ő értelmezésében ez az alaptörvény-módosítás egy reakció volt arra, ami az elmúlt években, évtizedekben vagy évtizedekben a nemek száma és a nemi hovatartozás kérdése körül zajlik.
A téma során felmerült a Pride betiltásának ügye, megoszlottak a vélemények, de egyetértettek abban, hogy a közszemérem elleni vétséget kerülni kell.
A mesterséges intelligencia is terítékre került, annak kapcsán, hogy a székesfehérvári Vörösmarty Színházban először lépett színpadra egy humanoid robot, mint színházi szereplő. Kanász-Nagy Máté kifejtette, ez egy nagyon érzékeny kérdés. Úgy gondolja, a nagy technológiai fejlődésnek is lehetnek árnyoldalai.
Beke Károly megállapította, a mai gyerekek már ebben a világban szocializálódnak. Ott van az emberi felelősség kérdése, hogy milyen célokra használják a mesterséges intelligenciát.
Pelyach Gergelyben felmerült a kérdés, van-e értelme a robot szerepeltetésének. Mint mondta:
ami lehetséges, az nem biztos, hogy szükséges.
A közelmúltban komoly vitát váltott ki a közvéleményben az a fotó, amelyen egy készenléti rendőr Elf Bart szív egy tüntetésen. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) belső vizsgálata arra a megállapításra jutott, hogy a rendőr nem követett el jogsértést, mivel az eszköz külföldön, saját fogyasztásra vásárolta meg. Az álláspont azonban ellentmondásos, tekintve, hogy a magyar jogszabályok szerint az Elf Bar birtoklása és használata is illegális.
Pelyach Gergely úgy gondolja, a dolog sántít, mert attól függetlenül, hol vette a rendőr, a szabályok szerint Elf Bart birtokolni se lehet.
Hiányzik a magyar közéletből, meg minden ügyből, hogy valaki azt mondja, hogy bocs, hibáztam
– jelentette ki Beke Károly. Szerinte egy őszinte mondattal az egész vitát rövidre lehette volna zárni.
Az adásban szó esett Orbán Viktor miniszterelnök Hont Andrásnak adott interjújáról is, amely nagyban megosztotta a politikai közéletet és vegyes reakciókat váltott ki. Mindannyian egyetértettek abban, hogy jó interjú volt.
Viccesebb és könnyedebb témákat is érintettek, a TikTokon népszerű videókra utalva, amelyekben, ismert magyar politikusokat „babává” alakítanak. Orbán Viktor hivatalos TikTok-fiókján is megjelentek az ilyen jellegű videók.
Találkozzunk jövő hét kedden 19.00-kor ismét és derítsük ki a vendégeinkkel együtt újra, hogy „Mi folyik itt?!”
Nézd meg a teljes adást a KözTér YouTube-csatornáján: