Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Budapest Pride? Zero koffein és NATO találkozó | Mi folyik itt?! #21

Az ellentüntetők meglepően kevesen, a Pride résztvevői pedig meglepően sokan voltak

– jelentette ki Antal Adrián politológus.

A KözTér közéleti csatorna Mi folyik itt?! című műsorában ezúttal a Y generáció tagjai, Kanász-Nagy Máté országgyűlési képviselő és Sarnyai Gábor, valamint Antal Adrián politológusok ütköztették véleményüket az elmúlt hét legérdekesebb, legmeghökkentőbb eseményeivel kapcsolatosan.

Mivel is kezdődhetne egy vitaműsor, ha nem a százezreket megmozgató Pride-al. Az idén harmincadik alkalommal megszervezett felvonulás a tiltás következményeként minden eddiginél nagyobb demonstrációvá nőtte ki magát. Kanász-Nagy Máté a gyülekezési jog oldaláról közelítette meg a kérdést. Szerinte ez az a jog, amit nem szabad korlátozni, amennyiben sérülni látszik, az ellen tiltakozni kell. Rendkívül méltatlannak nevezte mindazt, ami a Pride körül kialakult. Nem tartja szerencsésnek, hogy a rendezvényen az LMBTQ közösség életének kérdésein túlmutató politikai üzenetek hangzottak el. Sarnyai Gábor szerint a Pride-ot szervező alapítvány már rég elérte azokat a célokat, amiket alakulásakor megfogalmazott, ezért létezése és az általa szervezett felvonulás okafogyottá vált. Úgy gondolja mind a két politikai oldal nagyon sokat árt magának ügynek. A vitapartnerek Magyar Péter, a Tisza Párt elnökének Pride-al kapcsolatos magatartását is alaposan kivesézték.

Kapcsoljuk a világűrt!

Történelmi esemény, felesleges pénzkidobás – nagyjából e között a két véglet között ingadozott a műsor vendégeinek álláspontja azzal kapcsolatban, hogy 45 év után ismét magyar űrhajós van a világűrben.

Pazarlásnak érzem, hogy nem tudunk legyártani semmit, de megyünk az űrbe

– hangsúlyozta Sarnyai Gábor, utalva arra a paradox helyzetre, hogy miközben az ország nagy álmai az űrutazás vagy az olimpia, olyan hétköznapi ügyeken, mint a tömegközlekedés szervezése és fejlesztése nem tudunk úrrá lenni. Kanász-Nagy Máté nem vitatta, hogy a hétköznapokban sokszor rosszul mennek a dolgok, de szerinte a másik oldalról szükség van olyan projektekre, amelyek megmutatják, hogy kik vagyunk. Úgy gondolja, akárcsak a tűzijátékra, az ilyen projektekre is kell áldozni.

Margit-negyed – szórakozás stop tizenegy után

Június elsejétől 23 órakor be kell zárni a Margit-negyed szórakozóhelyeit – hacsak külön engedéllyel nem maradhatnak nyitva. A polgármester szerint ez kompromisszumos megoldás a lakók nyugalma és a vendéglátás között.

Ellentmondásos a budapestiek fejében: legyen közel mozi, de tíztől csak a tücsökciripelés.

– fejtette ki Antal Adrián véleményét. A városi élet pont attól város, hogy nem lehet minden percét szabályozni.

Ha engem zavarna a hangosság, akkor vennék egy vidéki házat. Élni és élni hagyni.

– tette hozzá.

Tiltott energiaital – korlátozás vagy kijátszás?

Júniustól 18 év alatt tilos bizonyos koffeintartalmú energiaitalokat árulni. A gyártók máris új megoldásokkal próbálják megkerülni a tiltást, a boltok polcain pedig feltűntek az „ifjúsági alternatívák”.

A csomagolás hat a fiatalokra, és ez nem kérdés

– jelentette ki Kanász-Nagy Máté.

Ez egy jól megtervezett, manipulatív stratégia, ezért jó lépés volt a korlátozás.

Sarnyai viszont óvatosabb álláspontot képviselt. „Lehet, hogy túl lehet adalékolni, de a Hell a magyar gazdaság egyik zászlóshajója.”

A 18 éven aluliaknak nincs szüksége koffeinre

– hangzott Antal Adrián határozott véleménye.

NATO-csúcs – védelmi pénz és politikai gesztusok

A NATO-tagállamok megegyeztek: 2035-ig a GDP 5%-át védelemre költik. A hágai csúcstalálkozót Donald Trump dominálta, míg Zelenszkijt meg sem hívták.

Nem csak primer háborúról van szó

– mondta Kanász-Nagy Máté, utalva arra, hogy a Hágai NATO-csúcs sokkal összetettebb kihívásokat vet fel.

Eddig az Egyesült Államok vitte a NATO-t, de ez a 21. században sajnos kevés lesz ahhoz, hogy Amerika megvédjen minket

– jelentette ki Antal Adrián.

A beszélgetőtársak abban maradéktalanul egyetértettek, hogy a biztonság és a védelem kérdése ma már nem csak katonai, hanem gazdasági és technológiai kérdés is — és mindannyiunk közös felelőssége.

Digitális akadálymentesítés: Kiknek szólnak az előírások?

Az új uniós szabályozás szerint minden médiavállalatnak és szolgáltatónak akadálymentesítenie kell digitális felületeit. A műsor vendégei szerint ez nemcsak technikai kihívás, hanem társadalmi felelősségvállalás is.

Sokszor az látszik az EU-s szabályozásokban, mintha kisvállalkozók ellen mennének

– jegyezte meg Sarnyai.

Tényleg direkt lennének ilyen idióták?

– tette fel a kérdést.

Kanász-Nagy Máté: szerint a kérdés nem az, hogy miért kell előírásokat hozni, hanem az, hogyan tegyük ezt úgy, hogy ezek valóban segítőek legyenek, nem pedig újabb akadályok.

A Mi folyik itt?! 21. epizódja teljes egészében visszanézhető a KözTér YouTube-csatornáján és az IndaPlay videóplatformon is!
Találkozzunk jövő hét kedden 19.00-kor ismét, és derítsük ki Z generációs vendégeinkkel együtt, hogy „Mi folyik itt?!”

the Kick-ass Multipurpose WordPress Theme

© 2025 Kicker. All Rights Reserved.